Univerzitet Mediteran Podgorica

Univerzitet „Mediteran” Podgorica osnovan je 30. maja 2006. godine u Podgorici, kao prvi privatni univerzitet u Crnoj Gori. Tokom proteklih 16 godina rada Univerzitet je stasao u eminentnu visokoobrazovnu ustanovu, koja svoju nastavno-naučnu delatnost realizuje kroz devet studijskih programa na osnovnim studijama, deset studijskih programa na specijalističkim, jedanaest na magistarskim i dva studijska programa na doktorskim studijama.

Univerzitet je akreditovana i licencirana institucija koju čini šest fakulteta: Fakultet za turizam “Montenegro Tourism School” (MTS), osnovan 2004. godine; Fakultet za ekonomiju i biznis (FEB), osnovan 2005.; Fakultet za informacione tehnologije (FIT), osnovan 2006.; Fakultet vizuelnih umjetnosti (FVU), osnovan 2006.; Fakultet za strane jezike (FSJ), osnovan 2007.; Pravni fakultet (PF), osnovan 2006. godine.

Univerzitet je jasno i osmišljeno opredeljen da sistematski i organizovano unapređuje kvalitet studija kako bi bio savremen, fleksibilan, uporediv, konkurentan i efikasan. U tom smislu, a u skladu sa Bolonjskim procesom, menadžment, dekani i profesori kontinuirano rade na podizanju nivoa kvaliteta svih univerzitetskih aktivnosti: nastave, studijskih programa, sistema ocenjivanja baziranog na uvođenju Evropskog sistema za akumulaciju i prenos kredita – ECTS, udžbenika i literature, opremljenosti učioničnog i drugog prostora, informacionog sistema, naučno-istraživačke delatnosti, izdavačke delatnosti, selekcije nastavnog i administrativnog kadra, bibliotetske delatnosti, permanentnog obrazovanja i drugih standarda.

Univerzitet Mediteran

Univerzitet “Mediteran” Podgorica kao visokoškolska ustanova koja od svog osnivanja intenzivno deluje na unapređenju kvaliteta studija i kreiranju modernih, konkurentnih i kvalitetnih programa, od 2022. godine je preuzela članstvo u Asocijaciji Saveta Evrope CCPT - Compendium Cultural Policies & Trends (Asocijacija evropskih kulturnih politika i trendova) koja služi da generiše i revidira standarde kulturne politike, pružajući znanje, statistiku i resurse zemljama članicama, dok zemlje članice postaju dostupne široj evropskoj javnosti kroz dobijanje CCPT profila, koji sadrži informacije o istorijskom razvoju, strukturi kulturnog sektora, ali i o specifičnostima i tekućim debatama u kulturnim politikama u zemlji. Takođe u istoj asocijaciji, članica našeg kolektiva je izabrana za eksperta kulturnih politika uz čiju pomoć je i objavljen prvi izveštaj o modelima kulturnih politika u Crnoj Gori.

Univerzitet “Mediteran” je u prethodnoj godini usvojio Plan rodne ravnopravnosti koji je izrađen i donesen u skladu sa uslovima predviđenim EU programom Horizon Europe. Kao važni akteri na polju visokog obrazovanja u Crnoj Gori aktivno deluju u horizontalnom umrežavanju, učestvujući u programima koje sprovode državne institucije, nevladin sektor, privredna udruženja i organizacije.